Az együttesünk megalapításának gondolata néhány lelkes fiatal táncos fejében született meg 1981-ben, akik Kiss József vezetésével új utakat kerestek a magyar néptáncmozgalomban és a „csak tiszta forrásból” szellemiségéhez kívántak visszatérni. Éreztük, hogy a színpadi gyakorlások mögött sokkal mélyebb és fontosabb dolgok húzódnak meg. Úgy gondoltuk, hogy a táncot nemcsak a mozdulatok szintjén kell megélni, azt elsőnek meg kell érteni és át kell érezni. Ez egyfajta meghittséget, szenvedélyt és mély megértést sugall a tánc iránt, amelyet csak az értékeinek megfelelő tiszteletteljes hozzáállással lehet igazán megtapasztalni. Így hát fogtuk magunkat, és felkerestük azokban a falvakban élő adatközlőinket, akiknek a táncát tanultuk a próbateremben. Megismerkedtünk, beszélgettünk velük és ha úgy kívánta meg a helyzet még a munkában is segédkeztünk. Elmesélték örömüket és bánatukat na és persze, hogy mitől lesz olyan kiváló a saját táncfigurájuk. Az így szerzett tapasztalatainkat igyekeztünk átadni a fiatalabb generációk számára, a városban élő embereknek. Tánctanítási alkalmakat, táncházakat és egész estés gálaműsorokat szerveztünk. És hogy mi a tapasztalatunk? Talán az, hogy először megértsük azt amire a tánc valójában hivatott és engedjük megmutatkozni az érzéseinket a táncunk során. Így lesz minden természetes.
Közösségünk ma megközelítőleg 150 fő táncost számlál és 6 csoportban zajlanak a foglalkozásaink. Büszkék vagyunk arra, hogy együttesünk létszáma folyamatosan növekszik, kiegészülve egy összetartó és támogató szülői közösséggel. Növendékeink rendszeresen részt vesznek hazai folklórszínpadi bemutatókon, felnőtt és gyermek szóló- és csoportos versenyeken, valamint térségünk rendezvényein.
Felnőtt együttesünk kiemelt szerepet játszik a régió kulturális életében. Meghívottja volt már a jelentős szakmai elismeréssel is együtt járó Néptánc Antológiának, Zalai Kamaratánc-fesztiválnak, Szolnoki Néptáncfesztiválnak és Táncháztalálkozónak egyaránt. 2019-ben a Néptáncosok Területi Bemutató Színpadán „Kiemelt Nívódíjas Együttes” minősítést ért el és 2022-ben a Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán „Jól minősült” címet vehetett át. Rendszeres résztvevői vagyunk a Debreceni Virágkarneválnak, ahol több alkalommal is díjazásban részesülhettünk. Európa számos országában vendégszerepeltünk már és több külföldi tánccsoporttal alakítottunk ki testvéri kapcsolatot, akiket később vendégül is láthattunk Magyarországon.
Egyesületünket 1992-ben alapítottuk Debreceni Bocskai István Kulturális Egyesület néven, amely jelenlegi nevét 2014. április 13-án vette fel. Az egyesület jogállása közhasznú. Elsődleges célja a Forgórózsa Táncegyüttes közösségének teljes körű támogatása, valamint a magyar néptánc és népzene hagyományainak megőrzése, ápolása és továbbörökítése. Feladata, hogy ösztönözze az eredeti néptánc alapjain új koreográfiák létrehozását, belföldi és külföldi fellépések szervezését, tematikus műsorok megalkotását.